خلیج همیشه فارس

Persian Gulf

خلیج فارس یعنى وطن     یعنى شناسنامه من

خلیج فارس نامى است به جاى مانده از کهن‌ترین منابع، زیرا که از سده‌هاى پیش از میلاد سر بر آورده‌است، و با پارس و فارس _ نام سرزمین ملت ایران _ گره خورده‌است.

خلیج فارس از سمت شمال با ایران، از غرب با کویت و عراق و از جنوب با عربستان، بحرین و امارت متحده عربى همسایه است. پس از خلیج مکزیکو و خلیج هودسن سومین خلیج بزرگ جهان محسوب مى‌شود.

این خلیج توسط تنگه هرمز به دریاى عمان و از طریق آن به دریاهاى آزاد مرتبط است و جزایر مهم آن عبارت‌اند از: خارک، ابوموسى، تنب بزرگ، تنب کوچک، کیش، قشم، و لاوان که تمامى آنها به ایران تعلق دارد.

نخستین بار یونانى‌ها بودند که این خلیج را «پرسیکوس سینوس» یا «سینوس پرسیکوس» که همان خلیج فارس است، نامیده‌اند. از آنجا که این نام براى نخستین بار در منابع درست و معتبر تاریخى که غیر ایرانیان نوشته‌اند آمده‌است، هیچ گونه شائبه نژادى در وضع آن وجود ندارد. چنان که یونانیان بودند که نخستین بار، سرزمین ایران را نیز «پارسه» و «پرسپولیس» یعنى شهر یا کشور پارسیان نامیدند. استرابن جغرافیدان سدهٔ نخست میلادى نیز به کرات در کتاب خود از خلیج فارس نام برده‌است. وى محل سکونت اعراب را بین دریاى سرخ و خلیج فارس عنوان مى‌کند.

تمام کسانی که نسبت به متون دوره اسلامى شناختى حداقل داشته باشند با نام مسعود ابن بطوطه، حمدالله مستوفى، یاقوت حموى، حمزه اصفهانى، ناصرخسرو قبادیانى، ابوریحان بیرونى، ابن بلخى ودیگرانى که اکثر آنان کتاب هاى خود را به زبان عربى نیز نوشته اند، آشنا هستند. که در آثار خود از نام -خلیج فارس- بدون کم و کاست یاد کرده اند.

داریوش بزرگ،‌ نخستین ناوگان دریایى جهان را به وجود آورد. او براى نخستین بار در محل کنونى کانال سوئز فرمان کندن ترعه اى را داد و کشتى هایش از طریق همین ترعه به دریاى مدیترانه راه یافتند. در کتیبه اى که در محل این کانال به دست آمده نوشته شده است: -من پارسى هستم. از پارس مصر را گشودم. من فرمان کندن این ترعه را داده ام از رودى که از مصر روان است به دریایى که از پارس آید پس این جوى کنده شد چنان که فرمان داده ام و ناوها آیند از مصر از این آبراه به پارس چنان که خواست من بود.

داریوش در این کتیبه از خلیج فارس به نام دریایى که از پارس مى آید نام برده است و این نخستین مدرک تاریخى است که درباره خلیج فارس موجود است.

سابقه جعل عنوان خلیج فارس

46 سال پیش در روز 13 مرداد ماه سال 1337 ایران به دلیل تغییر نام خلیج فارس به خلیج عربى از سوى عراق و برخى دیگر از کشورهاى عربى و انگلیس اعتراض خود را به دولت جدید عراق به رهبرى قاسم که با یک کودتاى نظامى بر سر کار آمده بود و تمایل به حرکت هاى آزادى خواهانه مصر به رهبرى جمال عبدالناصر داشت، اعلام کرد.

درباره نام خلیج فارس تا اوایل دهه 1960 میلادی هیچ گونه بحث و جدلى در میان نبوده و در تمام منابع اروپایى و آسیایى و آمریکایى و دایرة المعارف ها و نقشه هاى جغرافیایى این کشورها نام خلیج فارس در تمام زبان ها به همین نام ذکر شده است.

اصطلاح -خلیج عربى- براى نخستین بار از طرف یکى از نمایندگان سیاسى انگلیس در خلیج فارس به نام -سر چارلز بلگریو- عنوان شده و در واقع او بوده است که به قصد تفرقه بین ایران و کشورهاى عرب این تخم لق را در دهان اعراب شکسته است. سر چارلز بلگریو که بیش از 30 سال نماینده سیاسى و کارگزار دولت انگلیس در خلیج فارس بوده است، بعد از مراجعت به انگلستان در سال 1966 کتابی درباره سواحل جنوبى خلیج فارس منتشر کرد و در آن براى اولین بار نوشت که -عرب ها ترجیح می دهند خلیج فارس را خلیج عربى بنامند-. این نماینده قطعا قبل از انتشار کتاب و مراجعت به انگلستان در تماس با مقامات امارات جنوبى خلیج فارس این فکر را در آنها القا کرده است و تصادفى نیست که بلافاصله پس از انتشار کتاب سرچارلز بلگریو که نام قبلى سواحل جنوبى خلیج فارس یعنى -ساحل دزدان- را بر روى کتاب خود نهاده اصطلاح -الخلیج العربى- در مطبوعات کشورهاى عربى رواج پیدا کند و در مکاتبات رسمى به زبان انگلیسى نیز اصطلاح -آرابیان گولف- جایگزین اصطلاح معمول و رایج قدیمى -پرشین گولف- مى شود.

دولت ایران در همان زمان در برابر این نام مجعول عکس العمل نشان داد و گمرک و پست ایران از قبول محموله هایى که به جاى خلیج فارس نام خلیج عربى بر روى آن نوشته شده بود، خوددارى کرد. ایران همچنین در مجامع و کنفرانس هاى بین المللى نیز در صورت به کار بردن این اصطلاح ساختگى از سوى نمایندگان کشورهاى عرب عکس العمل نشان مى داد. در این زمان بعضى از کشورهاى عربى حتى اعتبار هنگفتى از محل درآمدهاى کلان نفتى خود در اختیار بعضى از ماموران سیاسى در خارج مى گذاردند تا با تطمیع مطبوعات خارجى نام مجعول خلیج عربى را به جاى خلیج فارس رواج بدهند.

 وطن یعنی سرای ترک تا فارس

  وطن یعنی خلیج تا ابد فارس

 

/ 32 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

سلاااااااااااااااااااام خوبی عزیزم؟ آنکه مي‌خواهد روزي پريدن آموزد، نخست مي‌بايد ايستادن، راه رفتن، دويدن و بالارفتن آموزد. پرواز را با پرواز آغاز نمي‌کنند وبلاگ رو ساختن که از نظرات دیگران هم بهره مند شوند ولی بعضی ها انگار نه انگار [ناراحت] ولی عیب نداره من براتون آرزوی شادابی و سر خوشی دارم و همراه با سلامتی[گل][ماچ][خداحافظ]

محمد

سلااااااااااااااام صبح شنبه و اول هفتت به خیر و شادی امیدوارم هفته خوبی شروع کرده باشید امیدوارم بیشتر به من سر بزنید آتــش چــو زدنــد بر ســرایت کردی تو خود از علی حمایت شهادت یگانه گل یاس کبود حضرت فاطمه زهرا (س) تسلیت باد و امیدوارم راه ما راه ایشان باشد تا مورد شفاعتش قرار بگیریم شاداب باشی[گل][قلب]

شیطنت

سلام استادم خوبین؟ خبری از ما نمی گیرین؟ زندگی بر وفق مراد هست؟

محمد

سلاااااااااااااااام خوبی همراه همیشه تنهائیام؟؟ تن تشنه مثل خورشيد بي سرزمينتر از باد کولي تراز ترانه بي پرده مثل فرياد آپ آپ آپیدم ّبدو بیا که موندم بدون نظر اگه بری وقتتو بیخودی مصروف داشتی[چشمک] شاداب باشی[گل][قلب]

محمد

سلاااااااااااام خوبی عزیزم؟ ممنون که بهم سر میزنی . منو تنها نمیذاری[ماچ] صفاي اشك آهم داده اين عشق دل دور از گنا هم داده اين عشق دو چشمونت يه شب آتش به جون زد خيال كردم پناهم داده اين عشق گاهی که با دقت مطالبت رو میخونم مفهوم بیشتری ازش درک میکنم بازم بیا کنار من . بازم بیا تو سر بزن[بغل] شاداب باشی[گل][زبان]

محمد

سلاااااااااااام خوبی عزیزم؟ ممنون که بهم سر میزنی . منو تنها نمیذاری[ماچ] صفاي اشك آهم داده اين عشق دل دور از گنا هم داده اين عشق دو چشمونت يه شب آتش به جون زد خيال كردم پناهم داده اين عشق گاهی که با دقت مطالبت رو میخونم مفهوم بیشتری ازش درک میکنم بازم بیا کنار من . بازم بیا تو سر بزن[بغل] شاداب باشی[گل][قلب]

محمد

سلاااااااااااام صبح 3شنبه شما به خیر و شادی خوبی دوست عزیزم؟؟ من به تمامي قلب هاي دنيا سپرده ام كه تو را دوست بدارند ديگر هرگز كسي قلب تو را نمي شكند به تمامي چشم ها ياد دادم كه تنهايي چشمان تو را باور کنند ديگرهرگز تنها نمي ماني ..... چه اهميتي دارد همه ي تنهايي قلب شكسته ام بهاي لبخند زيباي چشمانت[خجالت] ممنون که بهم سر میزنی و خانه حقیر منو روشنائی میبخشی با نظرات و چشمان تیز بین خودت هر زمان که دلت گرفت و نگرفت بازم بیا کنار من باش تا آروم و آرومتر بشی شاداب باشی نازنینم[گل][قلب]

محمد

اين همسايگان عرب ما وديگران همچنان جيره خوار استعمارگران هستند وخود بهتر مي دانند كه خليج فارس همان خليج فارس است وخودشان در كتابهاي درسي خود بخصوص درباره جغرافيا نام خليج فارس با درشتي چاپ مي كردن اما هنگاميكه رادي بي بي سي در سال 1959 نام جعلي را براي خليج فارس عنوان كرد ناخودآگاه دنبال اين نام جعلي رفتند .... حالا بايد به آنان گفت كه نه فقط ما بلكه سازمان ملل متحد نيز نام خليج فارس را در اسناد خود براي اين آبراه پذيرفت و برسميت شناخت و حتي نقشه خليج فارس نيز بر ديوار راهرو سازمان ملل آويزان است ... حال عربها و .... چه مي گويند از مطرح كردن اين موضوع متشكريم ..

رویای تنها

سلام به همه [گل] بچه ها بيايد كه آپيدم با خبر خوب [تایید][رویا][چشمک] يا علي [خداحافظ]

م

آفرین دستت درد نکنه بایت این موضوع خیلی عالیست